Viskas, ką reikia žinoti apie dujinius katilus ir centrinį šildymą
Dujiniai katilai yra beveik visuose namuose ir darbovietėse, todėl jūs manote, kad mes geriau suprasime, kaip veikia mūsų centrinio šildymo sistemos. Tiesą sakant, nors mes pasikliaujame katilais , kurie patikimai šildo savo patalpas ir tiekia mums karštą vandenį, didelė balta dėžė, kuri dažnai randama paslėpta spintelėje, daugeliui lieka paslaptimi.Atsakėme į įvairius klausimus apie dujinius katilus , pradedant jų vidaus komponentais ir saugos funkcijomis, baigiant jų eksploatavimo trukme ir kaip rasti geriausią modelį jūsų namams – ar tai būtų kombinuotas, sisteminis, ar tik šildymo katilas.Nesvarbu, ar norite sužinoti, kaip jie veikia, ar sužinoti, ar laikas atnaujinti, štai viskas, ką reikia žinoti apie dujinius katilus...
Kas yra dujinis katilas?
Iš esmės katilas yra tarsi didelė krosnis, kurią valdo jūsų termostatas . Pagrindinė dujinio katilo funkcija – veikti kaip šildytuvas ir aprūpinti pastatus reikiamu karštu vandeniu, o tai svarbu dėl dviejų labai didelių priežasčių. Pirma, karštas vanduo, pagamintas iš katilo, pumpuojamas per radiatorius, kai įjungiate centrinį šildymą, užtikrinant jiems patikimą šilumos šaltinį. Dėl to šaltesniais rudens ir žiemos mėnesiais – o kartais ir pavasarį bei vasarą – bus šilta ir jauku. Antroji pagrindinė funkcija – nuolatinis karšto vandens tiekimas jūsų kriauklėms, vonioms ir dušams. Jie tai daro pašildydami vandens baką arba talpyklą ir palaikydami pastovią temperatūrą, o tai reiškia, kad galite pasikliauti karštu vandeniu, kurio reikia, kad sau (ir savo daiktams) būtų putojantis švarus.
Kaip veikia dujinis katilas?
Nors rinkoje yra įvairių dujinių katilų, jie visi veikia beveik vienodai – šildo dujas, kad sušildytų namus. Šios dujos į katilą gali patekti dviem skirtingais būdais: prijungus prie maitinimo tinklo arba per SND balioną. Dujinio katilo gaminamas karštas vanduo pumpuojamas per centrinio šildymo sistemą ir vamzdžiais patenka į radiatorius, kad šildytų namus. Priklausomai nuo jūsų turimo katilo tipo, jis tekės tiesiai per čiaupą ir dušą (kombi) arba bus perkeltas ir laikomas atskirame vandens rezervuare arba cilindre (tik sistema ir šildymas).
Ką veikia dujinis katilas? Centrinis šildymas
Centrinis šildymas veikia kaip grandinė – karštas vanduo iš katilo pumpuojamas paeiliui į kiekvieną radiatorių, o įjungus šildymą yra pastovioje arba beveik pastovioje cirkuliacijoje. Nors kartais gali tekti padidinti slėgį radiatoriuose, tas pats vanduo naudojamas vėl ir vėl. Kol vanduo praeis pro visus radiatorius, jis jau bus praradęs dalį savo šilumos, tačiau ji atsistato katile ir vėl siunčiama aplinkui. Ar centrinis šildymas yra „įjungtas“, ar ne, nustato termostatas, padedantis namo temperatūrai išlikti daugiau ar mažiau pastoviai, kelių laipsnių ribose į abi puses nuo pasirinktos temperatūros.
Ką veikia dujinis katilas? Karštas vanduo
Antras dujinio katilo darbas – šildyti vandenį. Šią užduotį jis atlieka taip pat, kaip ir centrinio šildymo atveju, ty siurbdamas cirkuliuojamą vandenį virš liepsnos, kad jis įkaistų.
Yra du būdai tai padaryti:
1. Momentinis karštas vanduo kaip ir kombinuoto boilerio atveju
2. Vandens šildymas rezervuare, pvz., sistemos boileris arba tik šilumos katilas
Tačiau abiem atvejais virš liepsnos kaitinamas vanduo nėra tas, kuris išteka iš čiaupo – jis tiesiog naudojamas kaip terpė jūsų naudojamam vandeniui šildyti. Dujiniame katile yra daug komponentų, įskaitant dujų degiklį, šilumokaitį ir dūmtakį. Kiekvienas elementas tarnauja tam tikram tikslui, dirbdamas kartu, kad jūsų namuose būtų šilta ir nuolat, patikimai tiekiamas karštas vanduo.
Toliau pateikiami pagrindiniai atskiri komponentai ir jų atliekamos funkcijos:
• Vožtuvas leidžia dujoms patekti į degimo kamerą
• Dujų degiklis veikia tiksliai taip, kaip skamba, degindamas dujas, kad pagamintų šilumą, reikalingą jūsų namams ir karštam vandeniui.
• Šilumokaitis saugiai perduoda šilumą vandeniui, leisdamas jį per vamzdį šildomoje dujų kameroje
• Siurblys arba ventiliatorius išstumia šį vandenį iš katilo ir į sistemą arba į atskirą cilindrą arba akumuliacinį baką
• Dūmtakis arba nuotekų vamzdis sujungia jūsų katilą su išorine jūsų nuosavybės dalimi . Jis atsakingas už saugų katilo gaminamų šalutinių produktų, įskaitant vandens garus ir anglies monoksidą, išleidimą.
Centrinė valdymo plokštė leidžia valdyti katilą
Ar dujiniams katilams reikia elektros energijos?
Nors dujos šildo vandenį mūsų katiluose ir palaiko šilumą mūsų namuose, dujiniams katilams taip pat reikia šiek tiek elektros energijos, kad jie veiktų. Galbūt tai skamba keistai, bet elektra tiesiog naudojama tam, kad padėtų funkcionuoti konkrečioms centrinio šildymo sistemų dalims ir mechanizmams. Elektra naudojama viskam maitinti – nuo vožtuvo, kuris atsidaro, kad dujos tekėtų į degimo kamerą, iki skaitmeninių ekranų ir išmaniųjų termostatų.
Kiek laiko tarnauja dujiniai katilai?
Dujinio katilo tarnavimo laikas priklauso nuo jo priežiūros, tačiau paprastai geriausia jį keisti kas 15 metų . Tai nereiškia, kad jie staiga nustos dirbti tokio amžiaus, tačiau tai yra ta vieta, kai investuoti į naują modelį tampa ekonomiškiau. Dujiniai katilai yra sudėtingi prietaisai, veikiantys visą parą, kad būtų užtikrintas karštas vanduo ir šildymas, kai tik mums jų prireiktų. Jie taip sunkiai dirba, kad mums būtų patogu, kad net pačios patikimiausios katilo dalys ilgainiui suges.
Ženklai, kad jums gali prireikti naujo dujinio katilo
Yra keletas ženklų, į kuriuos reikia žinoti, kurie gali reikšti, kad jūsų patikimas dujinis katilas artėja prie kelio galo. Gali būti, kad jis reguliariai sugenda arba praranda slėgį, arba galite pastebėti neįprastus garsius trenksmus, sklindančius iš centrinio šildymo. Jei jūsų sąskaitos už dujas netikėtai pradeda didėti, tai dar vienas ženklas, kad jūsų katilas neveikia efektyviai. Visais šiais atvejais rekomenduojame pasikviesti inžinierių, kad šis įvertintų įrenginį. Gali būti, kad yra paprastas sprendimas, arba jie gali patarti, kad laikas investuoti į naują modelį.
Kaip prižiūrėti dujinį katilą
Mūsų ištikimi dujiniai katilai negali tarnauti amžinai, tačiau yra žingsnių, kurių galime imtis, kad prižiūrėtume ir veiktų kuo efektyviau. Kasmetinės paslaugos, apims esminius saugos patikrinimus ir užtikrins, kad visos jo dalys veiktų taip, kaip turėtų. Kiti geriausi patarimai, kaip išlaikyti savo dujinį katilą sveiką, net ir vasaros mėnesiais jį paleiskite maždaug 15 minučių. Taip pat gera praktika stebėti katilo slėgį, kad įsitikintumėte, jog jis nėra per žemas, ir pabandykite išleisti orą iš radiatorių, jei apačioje atrodo, kad jie vėsesni. Jūsų dujinis katilas ne tik tarnaus ilgiau, jei juo tinkamai rūpinsitės, bet ir padidins efektyvumą, todėl mokesčiai už komunalines paslaugas išliks mažesni. Tai taip pat bus naudinga aplinkai, nes nereikės taip sunkiai dirbti, kad jūsų namai būtų šilti.
Ar man visada reikia prižiūrėti katilą?
Norėdami užtikrinti, kad jūsų dujinis katilas išliktų saugus, turite užsisakyti paslaugą kvalifikuotam inžinieriui. Tai turėtų būti atliekama kasmet, kad jūsų katilas būtų tvarkingas, veiktų efektyviai ir atitiktų garantiją. Neatsižvelgus į kasmetinę priežiūrą, garantija gali būti anuliuota, o tai gali tekti brangiai sumokėti, jei prireiks kokių nors darbų. Daugiau apie katilo aptarnavimą, įskaitant tai, ką jis apima ir kaip pasiruošti, galite perskaityti mūsų priežiūros vadove . Taip pat rekomenduojame įrengti anglies monoksido detektorių. Tai įspės apie šių nuodingų dujų buvimą ir suteiks ramybės. Jei gyvenate nuomojamame būste, jūsų nuomotojas privalo įrengti anglies monoksido detektorius ir jie turi būti įrengti nuo jūsų nuomos pradžios – perskaitykite mūsų vadovą, kad sužinotumėte daugiau apie savo, kaip nuomininko, teises .
Ar dujiniai katilai yra veiksmingi?
Kalbant apie dujinio katilo efektyvumą, ErP (su energija susijusių gaminių) direktyvoje naudojami reitingai nuo A+++ (didelio našumo) iki G (mažo našumo), kad reitinguotų skirtingus modelius. Šiuose įvertinimuose atsižvelgiama į tai, kaip efektyviai katilas kuro šaltinį paverčia šiluma ir kiek šilumos prarandama arba „iššvaistoma“ proceso metu. Bet koks prietaisas, šildantis vandenį ir patalpas, įskaitant dujinius katilus, turi turėti energijos etiketę, kurioje būtų nurodytas jo ErP įvertinimas.
Ar dujiniai katilai yra saugūs?
Trumpas atsakymas yra taip. Šiuolaikiniai dujiniai katilai buvo sukurti naudojant technologiją, kuri buvo specialiai sukurta siekiant apsaugoti jus, jūsų šeimą ir jūsų namus. Taip yra sukūrus naujas saugos priemones, įskaitant sandarų arba subalansuotą dūmtakį. Senesni modeliai paprastai buvo gaminami su atviru dūmtraukiu arba dūmtraukiu. Šios sistemos veikė iš patalpos pasiurbdamos anglies dioksidą, po to dujos buvo sudegintos, o sunaudoti produktai buvo išmetami į lauką. Tačiau atviras dūmų kanalas gali turėti daug problemų, įskaitant užsikimšimą. Užkimšus dūmtakį iš katilo į namus gali išsiskirti anglies monoksidas, kuris yra bespalvės, bekvapės ir beskonės dujos. Didelis anglies monoksido kiekis gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Šiandien modernūs dujiniai katilai gaminami su subalansuotu arba sandariu dūmtakiu. Prijungus katilą prie namo išorės, tokio tipo dūmtakiai veikia iš išorės ištraukiant anglies dioksidą, šildant ir ištraukiant atliekas atgal. Skirtingai nuo atviro dūmtakio, katilo viduje esantis oras yra izoliuotas nuo patalpos, kurioje jis yra, o tai reiškia, kad toksiškos dujos negali išeiti.
Ar turėčiau užuosti dujas iš savo katilo?
Tinkamai dirbant, katilas turi veikti tyliai, veikti efektyviai ir skleisti nemalonų kvapą. Jei jaučiate dujų kvapą, tai gali sukelti problemų, tokių kaip bakterijų ar dulkių kaupimasis, korozijos pažeisti vamzdžiai arba perkaitimas – visa tai gali sukelti dujų nuotėkį.
Taigi, ką daryti, jei katilas kvepia dujomis?
Jei jaučiate dujų kvapą, iš katilo sklindantį supuvusių kiaušinių kvapą arba įtariate dujų nuotėkį, tai turėtų būti laikoma avarine situacija. Taigi, turite atlikti kelis veiksmus:
• Evakuokite turtą ir įsitikinkite, kad niekam negresia pavojus
• Skambinkite Nacionaline dujų pagalbos linija
• Jei galite, išjunkite dujų tiekimą – vožtuvas paprastai yra skaitiklio dėžutėje
• Atidarykite visas duris ir langus, kad oras galėtų cirkuliuoti
• Nelieskite jokių išėjimų, jungiklių ar įrenginių, kurie yra prijungti prie elektros – kyla kibirkšties pavojus
• Nedeginkite degtukų, žvakių ir nerūkykite
• Nesinaudokite mobiliuoju telefonu patalpose ar šalia jos
• Jei jaučiatės blogai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją
Esant tokiai situacijai, labai svarbu negrįžti į nuosavybę tol, kol nesate patarę, kad tai daryti saugiai inžinierius.
Ar turėčiau nusipirkti dujinį katilą?
Jei norite saugiai ir ekonomiškai šildyti namus, dujinio katilo pirkimas gali būti tinkamas pasirinkimas. Yra įvairių tipų, dydžių ir galingumo modelių, tinkančių visoms savybėms – nuo mažų butų iki didelių šeimos namų. Dujinio katilo įrengimo kaina ir laikas gali skirtis, priklausomai nuo pasirinkto modelio ir reikalingo darbo kiekio. Tačiau svarbu atsiminti, kad dujos iš tinklo išlieka viena pigiausių kuro variantų. Štai čia naujo, itin efektyvaus modelio pasirinkimas gali atsipirkti. Su mažesniu švaistymu modernus dujinis katilas gali sumažinti sąskaitas už energiją, todėl jūsų namai bus šilti, o vanduo šildomas pigiau.
Ar turėčiau rinktis dujinį ar elektrinį katilą?
Spręsdami, ar jūsų namams labiau tiktų elektrinis ar dujinis katilas, atsižvelkite į kuro rūšį ir ilgalaikes išlaidas. Tai apima, jei jūsų turtas yra prijungtas prie dujų tinklų ir atsižvelgiama ne tik į įrengimo kainą, bet ir į nuolatines energijos sąnaudas. Nors daugumoje namų įrengti dujiniai katilai, yra ir kita galimybė: elektrinis. Elektrinis katilas gali būti tinkamas pasirinkimas namuose, kur nėra dujų, nes jie tiekia šildymą ir karštą vandenį neprisijungiant prie elektros tinklo. Tačiau, nors elektrinius katilus pirkti ir sumontuoti dažnai yra pigiau, jų eksploatavimas gali kainuoti žymiai brangiau nei dujinius katilus. Vidutiniškai kW elektros kainuoja tris kartus daugiau nei dujų kW, o tai gali lemti daug didesnes sąskaitas už energiją.
Kur galiu įdėti savo dujų katilą?
Nesvarbu, ar jis yra po laiptais, vonios kambaryje ar virtuvėje, yra daug galimybių, kai reikia pastatyti dujinį katilą. Senesnėse patalpose katilai dažniausiai įrengiami koridoriuje arba miegamojo spintoje, o modernūs, kompaktiški modeliai gali būti talpinami daugiau vietų.
Prieš priimdami sprendimą, reikia atsižvelgti į keletą pagrindinių praktinių dalykų, įskaitant:
• Įsitikinkite, kad yra daug vietos aptarnavimui ir priežiūrai.
• Atsižvelgiant į priešgaisrinės saugos standartus.
• Laikykitės gamintojo nurodymų dėl ventiliacijos
• Atitinka IEE laidų taisykles, todėl nėra pavojaus, kad jūsų katilas netyčia bus aptaškytas vandeniu
Jums reikia dujinio katilo? Kviečiame užsukti į mūsų internetinę parduotuvę www.zyz24.lt ir išsirikti jums tinkamiausią varijantą!