Vėdinimo kanalas (dažnai vadinamas ortakiu) yra vėdinimo įrenginio elementas, naudojamas vėdinimo orui transportuoti.
Dėl ortakio funkcijos galime kalbėti apie išmetimo (oro šalinimo iš patalpų) ir tiekimo (oro tiekimo į patalpas) ortakius.
Vėdinimo kanalai gali būti skirtingų formų (skirtingo skerspjūvio ploto). Dažniausios vėdinimo kanalų formos yra stačiakampiai ir apskriti. Taip pat yra ovalo formos kabelių.
Galima pagaminti bet kokio skerspjūvio formos vėdinimo kanalus, tačiau tokie sprendimai nepraktikuojami.
Vėdinimo kanalai gali būti pagaminti iš įvairių medžiagų.
Pastatuose su natūraliu vėdinimu vėdinimo kanalai yra mūryti iš plytų arba specialių formų.
Mechaninio vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemose vėdinimo kanalai dažniausiai gaminami iš metalo. Taip pat yra plastikinių vamzdžių (naudojami tik vienos šeimos pastatuose). Kai vėdinimo kanalus reikia izoliuoti šilumos ar garso izoliacija, ortakiai iš mineralinės vatos plokščių yra alternatyva metaliniams ortakiams.
Plieniniai stačiakampio skerspjūvio kabeliai dažniausiai gaminami gamykloje ir atvežami į statybvietę, kur sujungiami, suformuojant pilną instaliaciją. Stačiakampio formos ortakiai dažniausiai gaminami pagal užsakymą, kad būtų paruošti projekte numatyti matmenys.
Apvalūs (kieti) ortakiai , vadinami SPIRO, yra vamzdžių, valcuotų iš lakštinio metalo juostų, formos. Jie būna tipinio skersmens ir paprastai nuolat parduodami iš tiekėjų.
Taip pat siūlomos lanksčios žarnos (pagamintos iš aliuminio arba plastiko) .
Aliumininius lanksčius ortakius rekomenduojama naudoti jungimams sunkiai pasiekiamose vietose arba standiems ortakiams sujungti su vėdinimo grotelėmis. Su jais galima sujungti ir virtuvinius gartraukius.
Nepatartina daryti ištisų instaliacijų iš tokio tipo kabelių (nepaisant patrauklios kainos ir lengvo montavimo), nes kyla pavojus lengvai sugadinti (suspausti, susilenkti, pradurti) ir neįmanoma išvalyti tokio kabelio vidaus.
Oro technologiniuose įrenginiuose dažniausiai naudojami lankstūs plastikiniai ortakiai.