Rekuperatorius – kas tai?
Rekuperatorius – tai mechaninė tiekiamo ir ištraukiamo vėdinimo sistema. Jo užduotis – kontroliuoti oro cirkuliaciją patalpose ir tiekti gryną orą ištisus metus.
Ar brangus šios sistemos įrengimas? Taip ir ne. Kaip ir kiekviena sistema reikalauja projektavimo ir montavimo, o tai kainuoja. Tačiau rekuperatoriaus kaina, tai investicija, kuri greitai atsiperka dėl mažų sąskaitų už namo šildymą (mažesnės net apie 40 proc.).
Kiekvienas rekuperatorius turi savo efektyvumą. Šiam indikatoriui įtakos turi įsiurbiamo oro temperatūra ir drėgmės lygis. Kuo šiltesnis įsiurbiamas oras ir kuo didesnė drėgmė, tuo efektyvesnis rekuperatorius. Todėl drėgno ištraukiamo oro paėmimas iš „nešvarių vietų“ vėdinimo agregatais padidina rekuperatoriaus efektyvumą.
Kaip veikia rekuperatorius?
Vėdinimo širdis – rekuperatorius, prie kurio prijungiami vėdinimo kanalai. Jo galia turi būti suderinta su pastato dydžiu ir kambarių skaičiumi. Priešingu atveju patalpos prastai vėdinsis ir rekuperatorius neatliks savo paskirties.
Kaip veikia sistema? Panaudotas ir drėgnas oras iš vidaus išeina iš patalpų per išmetimo taškus. Praeinant per rekuperatorių, įkaista difuzoriaus plokštės, o tada iš pastato išeina per paleidimo įrenginį. Tiekiamas oras (tiekiamas iš pastato išorės) praeina per oro įleidimo angą, įšyla ir per tiekimo tašką patenka į, pvz., svetainę, miegamąjį, virtuvę arba vonios kambarį. Kas svarbu, ištraukiamo ir tiekiamo oro srautai eina per atskirus vėdinimo kanalus, todėl nesimaišo vienas su kitu. Tokie įrenginiai vis labiau populiarėja tarp klientų. Nesudėtinga eksploatacija visiškai įrodo tiekiamo ir ištraukiamo vėdinimo įrangos su rekuperatoriumi namui ir butui įsigijimo praktiškumą.
Rekuperatoriaus privalumai
Sistema turi tris didelius privalumus, kurie išskiria šią sistemą iš kitų. Pirma, atgaunant šilumą iš „seno“ oro, sumažėja namo šildymo kaštai. Dėl to rekuperatorius namui yra privalomas energijos taupymo ir nulinės energijos namų įrangos elementas. Antra, dėl mechaninės vėdinimo sistemos būsto gyventojai kvėpuoja švariu, filtruotu oru. Tiekiamas oras išvalomas nuo dulkių, alergenų ir taršos iš išorės. Žmonės, esantys kambaryje su rekuperatoriaus sistema, jaučiasi geriau – tai ypač svarbi žinia alergiškiems žmonėms. Trečia, nuolatinis oro pasikeitimas leidžia palaikyti tinkamą drėgmės lygį, kuris apsaugo nuo drėgmės patalpose, taigi ir nuo grybelių bei pelėsių susidarymo. Rekuperacinėse patalpose greičiau išdžiūsta skalbiniai, o drėgnose patalpose po plovimo greičiau išdžiūsta šlapios grindys, veidrodžiai ir langai.
Naudojant mechaninį vėdinimą nereikia atidaryti langų ir vėdinti patalpų. Taip išvengsite triukšmo, skersvėjų.
Rekuperatorių tipai vėdinimo sistemose
Vėdinimo sistemose naudojami rekuperatoriai detaliai: skiriasi eksploatacinėmis savybėmis.
Yra dviejų tipų ventiliacijos įrengimas:
-
vertikalus - dedamas į technines patalpas arba integruotas į baldus;
-
horizontalus - montuojamas po lubomis.
Rekuperatorius namui ir rekuperatorius butui tinkami yra vertikalūs vėdinimo agregatai su rekuperacija . kurie dažniausiai montuojami buitiniam naudojimui (butuose ir namuose iki 250 m2), kadangi dėl didelio rekuperatoriaus paviršiaus yra ekonomiškesni.
-
Taupant išteklius, jau seniai daugelyje Europos ir kitų pasaulio šalių namų šildymui naudojama rekuperacija vėdinimo sistemose.
-
Dažniausiai vėdinimo įrenginiuose naudojami šių tipų šilumokaičiai:
-
Rotacinis rekuperatorius – tai specialus diskinis šilumokaitis, kuris yra pripildytas gofruoto metalo lakštų, išdėstytų glaudžiai vienas nuo kito. Įrenginys turi elektros variklį, kuris varo rekuperatorių. Kai jis sukasi, įsiurbiamo oro šiluma šildo šias plokštes. O kai diskas patenka į tiekiamo oro zoną, plokštelėse sukaupta šiluma perduodama į jį ir taip ją šildo. Rotaciniai šilumokaičiai yra patikimi ir efektyvūs.
-
Plokštelinis rekuperatorius skirtas oro srautui padalyti metalinėmis plokštėmis. Jame nėra judančių dalių, skirtingai nei besisukančiose. Plokšteliniai šilumokaičiai yra populiarūs, nes juos lengva gaminti ir jie yra kompaktiško dizaino. Kai lauko temperatūra žema, galimas įrenginio užšalimas, todėl būtinas kondensato nuvedimas. Plokšteliniai rekuperatoriai gali būti polipropileniniai, plastikiniai, metaliniai ir entalpiniai.
-
Entalpiniai rekuperatoriai – be šilumos tokie rekuperatoriai į tiekiamą orą perneša ir drėgmę, todėl nebereikia drenažo. Entalpijos rekuperatoriaus trūkumas – trumpa naudojimo trukmė. Rekomenduojama jį naudoti tik žiemos laikotarpiu.
-
Filtravimas. Norint užtikrinti sklandų rekuperatoriaus darbą, svarbu turėti oro filtravimą. Siekiant išvengti rekuperatoriaus užteršimo, sumontuotas G4 klasės filtras, skirtas ištraukiamam orui paimti „nešvariose zonose“ - virtuvėje, vonioje, rūbinėje.
Kadangi ant daugumos rekuperatorių susidaro kondensatas, ant jų paviršiaus patekusios dulkės gali sukelti grybelio susidarymą.
Entalpijos rekuperatoriuje nėra kondensato, tačiau akytas jo paviršius taip pat gali būti užterštas mikrodulkėmis, kurios neigiamai veikia jo veikimo efektyvumą. Todėl naudojant entalpijos rekuperatorių, būtina griežtai kontroliuoti reguliarų filtrų keitimą.
CENTRALIZUOTA VĖDINIMO SISTEMA SU REKUPERACIJA
Centralizuota vėdinimo sistema reiškia vėdinimo įrenginio įrengimą su oro kanalų paskirstymu į skirtingas patalpas. Tokia sistema užtikrina visavertį kokybišką oro mainą: švarus oras tiekiamas į svetaines, vadinamąsias „švariąsias zonas“ – miegamuosius, svetaines, vaikų kambarius. Tuo pačiu metu išmetamas oras paimamas iš „nešvarių zonų“ - virtuvės, vonios, persirengimo kambarių.
Oro paskirstymas patalpoje atliekamas per difuzorius arba orlaides.
KAIP ĮRENGTI VĖDINIACIJĄ SU REKUPERACIJA NAUJAI REMONTUUOTAME NAME?
Žinoma, pilnavertę centralizuotą tiekimo ir ištraukimo vėdinimo sistemą įrengti baigus namo renovaciją yra problematiška, nes ortakiams įrengti reikės remonto darbų. Decentralizuota vėdinimo sistema agregatų pagrindu yra optimalus sprendimas baigus renovacijos darbus, tačiau bute būtina sukurti sveiką mikroklimatą su oro rekuperacija.
Tiekimo ir išmetimo įrenginiai - šilumos rekuperatorius su ištraukiamaisiais ventiliatoriais vonios kambariui (dažniausiai montuojami virtuvėje ir vonioje) - yra optimalus sprendimas, kai baigti renovacijos darbai, bet būtina sukurti sveiką mikroklimatą su oro rekuperacija. Standartiškai šie įrenginiai veikia poromis (du blokai yra gretimose patalpose): vienas iš jų skirtas oro tiekimui, antrasis oro išleidimui, po tam tikro laiko keičia funkcionalumą. Vonioje ar virtuvėje pradėjus veikti ištraukiamajam ventiliatoriui, vėdinimo įrenginiai pradeda veikti įtekėjimo būdu, kompensuodami regeneruojamo oro kiekį. Oro judėjimas aplink butą atliekamas naudojant neslenkstinę sistemą.
Kiekvienas blokas montuojamas prie sienos ir jo maksimali našumas yra 45 m3/h, o tai yra optimalu dviems patalpoje gyvenantiems žmonėms. Įmontuotas 84% naudingumo koeficientas šilumos rekuperatorius leidžia sukurti optimalų oro mainų procesą ir sutaupyti išlaidas papildomam patalpų šildymui.
ORO REKUPERACINĖS SISTEMOS IŠLAIDOS
Rekuperatorius kaina - Vėdinimo sistemos su rekuperacija kaina priklauso nuo toliau išvardytų veiksnių:
-
reikalingas tiekiamo oro kiekis,
-
pasirinkti oro difuzoriai (difuzoriai / ventiliacijos grotelės),
-
ar sistemoje yra VAV vožtuvai kintamam oro tiekimui ir CO2 jutikliai
-
aušinimo sekcija
-
ortakių medžiaga ir jų kiekis
Taip pat rekuperatorių kainos priklauso ir nuo gamintojų.
KODĖL BŪTINA REKUPERACIJA?
Oro vėdinimas tampa vis reikalingesnis, o šiuolaikinių butų sandarumas didėja. Varstomi langai negali užtikrinti kokybiško vėdinimo, todėl centralizuotos arba decentralizuotos vėdinimo sistemos tampa vis paklausesnės. Centralizuotos vėdinimo sistemos su šilumos rekuperatoriais yra praktiškas inžinerinis sprendimas namams ir butams. Rekuperatorius butui ar namui parenkamas priklausomai nuo sistemos, dažniausiai integruojamas tiesiai į vėdinimo įrenginį. 90% ir daugiau šilumos energijos grąžinimas kartu su tiekiamu oru sumažina šildymo sistemos apkrovą šaltuoju metų laiku. Remiantis tuo, oro rekuperacija nešaldo namų oro, o sulaiko didžiąją dalį šilumos jo viduje. Tuo pačiu metu, vėdinimo įrenginio veikimas garantuoja gaivų ir sveiką mikroklimatą namuose. Tokia sistema yra ekonomiška, tačiau nepablogina oro mainų patalpoje kokybės.
Vėdinimo įrenginiai gaminami su įvairių tipų rekuperatoriais. Kiekvienas iš jų turi nemažai privalumų, tačiau populiariausi yra itin efektyvūs plokšteliniai rekuperatoriai. Jie skirti perduoti kuo daugiau šilumos iš išmetamo oro.
Vėdinimas su rekuperacija – tai energiškai efektyvaus ir kokybiško oro mainų derinys.
Kodėl mes?
Turime nemažą pasirinkimą rekuperatorių, taip pat turime profesonalią komandą, kuri padės išrinkti geriausiai būtent Jums tinkančią rekuperacinę sistemą ir pasiūlysime montavimo paslaugas. Nuolat atsinaujiname naujausiais įrenginiais ir stengiamės pasiūlyti geriausią kainą savo klientams. (Rekuperacija kaina, rekuperatorius kaina – kiekvienam pagal galimybes ir poreikius.)